Snažíte-li se prodat, buďte k lidem hodný a chovejte se k nim jako by byli vaše rodina. Oplatí vám to.

— David Meerman Scott, http://jdi.probermeto.cz/j
5

Ekonomika sdílení, technologický mlýn a vypínající se mozek [Víkendové čtení #8]

Publikováno 26.5.2011 v rubrice Víkendové čtení se štíky , , , | Autor: Michal Pulda

Ze sdílení fyzických produktů ale i třeba peněz (a slev) se stává příjemný trend. Proč mít auto a zatěžovat jím životní prostředí či peněženku, když si ho můžu kdykoliv rozumně půjčit? (viz Zipcar) Potřebuji vrtačku? Lyže? … Další článek se dotýká moderních technologií a jejich vlivu na nás a ukazuje, že multi-tasking není zase tak výborný, jak se může zdát. Neméně zajímavé je i zjištění, jakým způsobem se nám v průběhu dne vypíná mozek. Nakonec zmínka o vypovídací hodnotě IQ testů. Příjemné čtení!

The Sharing Economy

Ekonomika sdílení fyzických produktů mě v poslední době hodně baví. Sdílet se dá totiž ledacos — od vrtačky a lyží, přes auto a byt až po peníze. Pro poptavatele je to levné, straně nabídky to přinese další příjem (který se hodí nejen v době krize), navíc je to enviromentálně přívětivé a snad nás to donutí přehodnotit naše konzumní nálady. V neposlední řadě se mi líbí ambice opět probudit v lidech komunitní cítění, na které se tak nějak zapomnělo. Ekonomika sdílení je mi pocitově blízká a rád bych se jí věnoval i do budoucna třeba nějakým projektem. Pokud to zaujme i vás, jsem jedno velké ucho. O čem je, si přečtěte v následujícím článku.

Pokračujte na původní článek The Sharing Economy

Are you trapped on the technology treadmill?

Moderní svět na nás klade všelijaké nároky a vzrůstající penetrace moderních technologií z nás činí multi-taskery. Jednoduše děláme víc věcí najednou a myslím, že převažuje společenský konsenzus, že je to tak správně — kdo zvládá víc věcí najednou má velké plus. Omyl. Nejenže častým přeskakováním od něčeho k ničemu de facto nic neuděláme (pořádně) a kvůli chybějícímu pocitu z dobře vykonané (dokončené) práce propadáme prokrastinaci, ale zvyšuje se nám i hladina kortizolu — hormonu stresu. Následující článek se zamýšlí i nad dalšími negativními důsledky nesprávného využití moderních technologií.

Pokračujte na původní článek Are you trapped on the technology treadmill?

Sleep-deprived brains turn themselves off

Mentální únava nám signalizuje, že s naším duševním výkonem to nebude valné, pokud si neodpočineme. Nicméně ukazuje se, že díky spánkové deprivaci (která se může objevit dříve, než byste čekali) se neurony v mozku vypínají jeden po druhém, tedy na velmi lokální bázi. Co více, přednostně se vypínají ty, které jsou využívané nejvíce (celkem logicky). To ale znamená, že i před tím, než se dostaví pocit únavy, je ohrožen náš výkon kvůli výpadku našich nejvyužívanějších (nejlepších?) mozkových spojení. Role spánku se obecně dost podceňuje, proto mu dávejte prostor, který si zaslouží.

Pokračuje na původní článek Sleep-deprived brains turn themselves off

Testy IQ: Co rozhoduje o vašem IQ?

Předně je třeba zdůraznit, že intelekt (či inteligence) se nerovná akademickému úspěchu, který je navíc velmi jednosměrně zaměřen. Možná si to myslí váš šéf nebo máma, ale není to tak. Navíc měřit intelekt pomocí strukturovaného testu je… podle mě přinejmenším neprůkazné. Testovat se dá maximálně nějaká analyticko-logická část intelektu, kde dostávají slovo IQ testy, které jsou ale také značně protěžované. Teď k článku, jež popisuje jednoduchý test: skupině dali za úkol vyplnit IQ test a to jednou bez slíbené odměny a podruhé s odměnou jako motivátorem. Ano, odhadli jste správně, že druhý dopadl výrazně lépe. Tolik o vypovídací hodnotě IQ testů.

Pokračujte na původní článek Testy IQ: Co rozhoduje o vašem IQ?

Dnes to bylo kratší, ale snad zajímavé. Budu rád za vaše postřehy ke zmíněným tématům. Hlavně by mě zajímalo, jestli si přes den dáváte šlofíka, abyste ulevili unavenému mozku? Přeji krásný víkend a pěkné čtení!