Budu pryč osm měsíců. … Pokud budete mít pocit, že je absolutně nezbytné mě kontaktovat, abych vám pomohl vyřešit váš problém, tak si jděte na chvíli lehnout. Až vás ten pocit přejde, tak se seberte, problém vyřešte a napište mi e-mail, jak jste to udělali.

7

Lidé spěte, aneb klíčová role spánku, svoboda v práci a úloha odborů na distribuci bohatství [Víkendové čtení #6]

Publikováno 15.4.2011 v rubrice Víkendové čtení se štíky , , , , , | Autor: Michal Pulda

Po delší odmlce je tu opět další víkendové čtení se svým cílem pobavit, postrčit k myšlení a samozřejmě ke komentování. Dnešní vydání se nese na příjemné vlně spánku a jeho důležitosti pro naše každodenní fungování. Slovo a obraz převezme Tomáš Hajzner propagující svobodu v práci a posledním a neméně důležitým článkem se dotkneme distribuce bohatství ve společnosti a roli odborů. Ten určitě nevynechte. Přeji příjemné víkendové čtení.

Sleep is More Important than Food

Správně jíst je základ. O zdravé a vyrovnané výživě slyšíme z mnoha stran a vypadá to, že naše stravovací návyky se začínají narovnávat k lepšímu, což je výborné. Stejné to bohužel není se spaním. Každý víme, kolik hodin spánku nám dělá dobře a těšíme se na víkend, kdy dospáváme deficit z pracovního týdne. Nicméně i malá dávka spánkové deprivace může dramaticky ovlivnit naši výkonnost, schopnost soustředit se, ukládat do paměti a celkově myslet. Řešení? Správné spací návyky a krátký šlofík přes den. Ano, je to tak jednoduché…

Pokračujte na původní článek Sleep is More Important than Food

Study: Too Much Technology Has Destroyed Our Ability To Sleep

Studie provedená na americkém populačním vzorku a dle mého názoru i převeditelná do tuzemských podmínek tvrdí, že Američané si nedopřávají dostatečné množství spánku a pokud už ulehnou, jejich spánek špatný. Na vině je podle všeho vysoká penetrace moderních technologií do našeho života. Mobily, počítače, tablety, televize — zařízení, která před spaním využíváme a která nedovolí našemu mozku se na spánek dostatečně uklidnit.

Pokračujte na původní článek Study: Too Much Technology Has Destroyed Our Ability To Sleep, nebo česky Proč špatně spíme? Prý kvůli technologiím

Tomáš Hajzler – Konečně v penzi. Už můžu dělat, co mě baví.

Proč 8 lidí z deseti nemá rádo svoji práci? Proč neděláme to, co nás baví? Může za to syndrom hypoték („dokud platíš hypotéku, tak drž ústa a krok“)? A proč je vlastně pracovní prostředí tak restriktivní a duševně nudné? Podívejte se na další video z podzimního pražského TEDxu. Stejně jako to minulé stojí za to.

The “Hood Robin” Economy

V posledních 30 letech se v USA značně změnila distribuce vyplácených mezd — pokud v roce 1973 horní procento bralo 8 % všech platů, pak v roce 2008 už to bylo procent 18. Distribuce bohatství je ještě méně lichotivá: nejbohatší jedno procento zabírá 43 % amerického bohatství a většinových 80 % populace má jen 7% podíl. V Evropě je prý tento vývoj slabší, ale stejně patrný. My v Česku můžeme „být zatím v klidu“ se silnou střední třídou a nejméně chudými v Evropě. V článku je uvedena řada hypotéz, proč tomu tak je, ale ta pravděpodobně nejvýraznější lehce upravila moje liberální vidění ekonomiky. Tímto faktorem jsou odbory (mnohými tolik opovrhované) a jejich klesající úloha v americké ekonomice. Právě odbory jsou hlasem, který zajišťuje spravedlivější solidárnější rozdělení platů v rámci populace, ale tento hlas je tlumen „korporátní Amerikou“. Ta stojí za sponzorováním volebních kampaní a důrazným lobbingem washingtonských zákonodárců. A víte, jak se říká: úspěch přeje úspěšným. Takto se roztáčí pro někoho začarovaný a pro druhé ctnostný kruh. Určitě zajímavé čtení.

Pokračujte na původní (a rozsáhlý) článek The “Hood Robin” Economy

Jak zachránit firmu aneb Co nás učí mravenci

K tomu, abychom zachránili topící se firmu (ekonomiku, nebo i vztah?), musíme překonat ego, odstřihnout nedůležité prvky a hlavně mít schopné vedení. Stokrát omílané téma tentokrát v pěkné analogii.

Pokračujte na původní článek Jak zachránit firmu aneb Co nás učí mravenci

Přeji pěkné čtení i víkend a těším se na vaše komentáře.