Budu pryč osm měsíců. … Pokud budete mít pocit, že je absolutně nezbytné mě kontaktovat, abych vám pomohl vyřešit váš problém, tak si jděte na chvíli lehnout. Až vás ten pocit přejde, tak se seberte, problém vyřešte a napište mi e-mail, jak jste to udělali. — Bob Davids, http://jdi.probermeto.cz/1

0

Koexistence digitálních a fyzických produktů: e-booky vs. tištěné knihy

Publikováno 6.11.2010 v rubrice Články se štíky , , | Autor: Michal Pulda

Nejen Amazon chrlí zprávy o tom, jak dobře se e-booky prodávají. Po zlevnění poslední generace Kindlu na rozumnou úroveň a díky solidnímu katalogu dostupných titulů (v angličtině) se e-booky dostávají do rukou normálních lidí. Rád by na tomto odvětví ukázal, že koexistence fyzického a digitálního média je možná a vzájemně prospěšná.

Digitální kniha se prodává dobře

Amazon jako pravděpodobně největší prodejce e-booků současnosti uvádí ke svým prodejům pár zajímavých „statistik“. Podle tiskových zpráv se poslední generace Kindlu prodává lépe, než se prodávala po svém uvedení generace minulá a to celkem logicky – cena padla na velmi přijatelnou úroveň. Další podobně vypovídající statistikou je prohlášení, že mezi květnem a červencem 2010 v prodejích překonaly e-booky knihy v pevné vazbě v poměru 143:100, v červnu 2010 tento poměr měl být dokonce 180:100. V tiskové zprávě k 25. říjnu se uvádí, že v žebříčcích Top 10, 25, 100 a 1000 nejprodávanějších knih vede forma e-booků před formou tištěnou, kde je zahrnuta pevná vazba i paperbacky. Povzdechnout si můžeme jen nad značnou vágností těchto čísel…

Wimbledon Library | Jessica MulleyKaždopádně je jasné, že tento rok je pro e-booky rokem velmi dobrým; čísla rostou, optimismus a oblíbenost formátu  také. Dejme ale vše do širšího kontextu. Amazon sice ve svých tiskových zprávách hovoří hlavně o výborných číslech spojených s Kindlem a e-booky, nicméně také uvádí, že rostou prodeje i tištěných knih (specificky mluví o pevné vazbě). Data od svazu amerických vydavatelů hovoří o tom, že celkově má odvětví dobrý rok a že tržby vydavatelům letos poskočily vzhůru o 10%.

Koexistence dvou světů

Otázkou tedy je, jaký je vztah mezi prodeji digitálních a tištěných knih. Pojďme se podívat na příklad Stiega Larssona a jeho trilogii Millennium. Třetí díl této trilogie vyšel v Severní Americe 25. května 2010 a vyšplhal se na vrchol žebříčku prodejnosti v knih v pevné vazbě. Ale nejen v nich – stejné to bylo i s levnějším e-book formátem, který v žádném případě neuškodil prodeji fyzického média. Popularita posledního dílu série pomohla v prodejích dílů předchozích a tak se Stieg Larrson stal jedním z mála lidí (asi dvou), kteří prodali více jak milion kopií e-booků. Třešničkou na dortu jsou prodeje paperbacků a audiobooků, kterým se daří také velmi dobře.

Jak to tak vidím, digitální formát nezabíjí ten fyzický, ale rozšiřuje celý svět knihy jako takové. Oba dva přístupy mají své zastánce a své výhody a nevýhody, a proto nevidím důvod, proč se pouštět pouze jednou cestou. Strach z nových formátů a z neprozkoumaných územích není nic nového. Před dávnými časy filmový průmysl tvrdil, že VHS zničí kina. Inu, nestalo se tak a oba formáty se navzájem podporují a doplňují. Pokud to trochu natáhnu, tak ani iPody (Walkmany, discmany, …) nevyhnaly hi-fi věže z našich obýváků – pouze dali spotřebiteli další možnost, jak s hudbou nakládat.

Já osobně jsem z e-booků nadšený a doufám v ještě lepší zítřky.

Otázka do pranice: Zaznamenáváte nějakou nevraživost mezi oběma tábory? Proč je to tak a čím se to liší například od trhů s hudbou?

email